Víno a turistika


Nejvýznamnější vinařské akce v ČR

 

Znojemská vinařská podoblast

 

SLUŽBY OTEVŘENÝCH SKLEPŮ

Vinaři v řadě vinařských obcí drží během léta (a mnohdy i déle) stálou službu ­ to abyste mohli zavítat do vinného sklepa, když už se za vínem na jižní Moravu vydáte. V těchto obcích můžete navštívit alespoň jeden vinný sklep ve stanovenou otevírací dobu od pátku do neděle a ve zbývajících dnech týdne po předchozí domluvě. S touto službou se ve Znojemské vinařské podoblasti setkáte v rámci akcí Týdny vinaře v Šaldorfských sklepech a Služby otevřených sklepů Chvalovice.

Kdy a kde: Šatov, duben–září, www.vinarisatov.cz

Nový Šaldorf-Sedlešovice, duben–září, www.saldorfske-sklepy.cz

INFORMAČNÍ CENTRUM VOC ZNOJMO

VOC ZNOJMO v centru města Znojma na Kolárově ulici, ve Vlkově věži připravilo informační centrum, kde se dozvíte vše o vinařstvích VOC a vinařských akcích na Znojemsku, ochutnáte vína VOC a můžete navštívit vyhlídku z věže na město Znojmo a jeho překrásné okolí.

Kdy a kde: Znojmo, duben–říjen, www.vocznojmo.cz

FESTIVAL VÍNA VOC ZNOJMO

Značku VOC nesou vína ze tří úspěšných odrůd Znojemska – Sauvignonu, Ryzlinku rýnského a Veltlínského zeleného. Vína VOC vstupují pravidelně na trh začátkem května v rámci Festivalu vína VOC Znojmo. Akce navazuje na tradici znojemského spojování kultury s vínem. Součástí programu je slavnostní křest vín a ochutnávky všech vzorků. Během dvou dnů můžete kromě VOC vín vychutnávat také cimbálovou a etnickou muziku, folklorní vystoupení a gastronomickou přehlídku znojemských restaurací s nabídkou specialit české kuchyně.

Kdy a kde: Znojmo, 8. května, www.vocznojmo.cz

JAROVÍN ROSÉ

Ve Znojmě se na jarní mezinárodní soutěži každoročně setkávají nejlepší růžová vína z Moravy a Čech na výstavě Jarovín Rosé. Více než dvě stě vzorků hodnotí vyhlášení vinařští odborníci z tuzemska. Součástí programu bývají odborné semináře, ochutnávky a doprovodný program pro děti i dospělé. V květnu pak můžete růžová vína ochutnat v uličkách historického Znojma a v průběhu měsíce i na dalších místech v České republice. Čeká vás zážitková gastronomie, při níž se snoubí lahodné pokrmy, vzorky růžových vín, stylové prostředí a v neposlední řadě též mluvené slovo, tedy odborné komentáře k vybraným vínům od známého sommeliera.

Kdy a kde: Znojmo, květen, www.facebook.com/jarovinrose

HUDEBNÍ FESTIVAL ZNOJMO

Skvělá hudba, precizní dramaturgie a zajímaví interpreti, to celé zarámované městem hudby s řadou nádherných zákoutí. Ve Znojmě je výborné publikum, festival má neopakovatelnou atmosféru a navíc každý koncert provázejí ochutnávky vín místních vinařů. Zajímavostí je věžní hudba, večerní fanfáry městu na dobrou noc, které zaznívají z Radniční věže.

Kdy a kde: Znojmo, červenec, www.hudbaznojmo.cz

ZNOJEMSKÉ HISTORICKÉ VINOBRANÍ

Velkolepá slavnost, která se odehrává v historickém jádru Znojma, připomíná středověkou slávu královského města. Desetitisíce návštěvníků se vrací do atmosféry květnových dnů roku 1327, kdy do města přijel český král Jan Lucemburský s manželkou Eliškou Přemyslovnou a královským dvorem. Stylovou přehlídku hudby, tance a zábavy doprovází bohatý program – průvody několika set postav v dobových kostýmech, středověký jarmark, vojenské ležení, vystoupení kejklířů, žonglérů a skupin historického šermu, rytířské turnaje, divadla, soutěže pro děti a ohňostroj. Samozřejmostí jsou ochutnávky vín a burčáku, duchovní program v kostelech sv. Michala a sv. Mikuláše i výstava Znojemsko – zahrada Moravy.

Kdy a kde: Znojmo, září, www.znojemskevinobrani.cz

 

Mikulovská vinařská podoblast

 

VALTICKÉ VINNÉ TRHY

Jedna z nejprestižnějších vinařských soutěží, spojená s tradiční výstavou a s možností ochutnávky téměř tisíce domácích a zahraničních vín, oslavila v roce 2018 již 51. ročník ve své novodobé historii. Každoročně začátkem května se do areálu valtického zámku sjíždějí tisíce milovníků vín. Valtické vinné trhy totiž nejsou pouhou soutěží vinařů schopných zásobovat trh, ale i společenskou událostí. Tradicí se stalo i udělování prestižní ceny CHAMPION VVT a zlatých, stříbrných a bronzových medailí. Protože Valtické vinné trhy jsou jednou z nejpřísněji hodnocených výstav v České republice, jsou tato ocenění předmětem uznání a reprezentace jednotlivých vinařů. Pro veřejnost bývá výstava otevřena v pátek od 14.00 hod. a v sobotu od 10.00 hod., vždy do 22. hodiny večerní.

Kdy a kde: Valtice, květen, www.vinnetrhy.cz

SLUŽBY OTEVŘENÝCH SKLEPŮ

Vinaři v řadě vinařských obcí drží během léta (a mnohdy i déle) stálou službu ­to abyste mohli zavítat do vinného sklepa, když už se za vínem na jižní Moravu vydáte. V těchto obcích můžete navštívit alespoň jeden vinný sklep ve stanovenou otevírací dobu od pátku do neděle a ve zbývajících dnech týdne po předchozí domluvě. S touto službou se v Mikulovské vinařské podoblasti setkáte v rámci akcí Léto otevřených sklepů v Pavlově a Letní otevřené sklepy ­Dolní Dunajovice a Březí.

Kdy a kde:
Pavlov, květen-září, www.otevrene-sklepy-pavlov.cz
Dolní Dunajovice a Březí, červenec-září, www.dunajovskekopce.cz

PÁLAVSKÉ VINOBRANÍ

Třídenní vinobraní oslavuje mikulovského pána Jana z Liechtensteina, který roku 1403 vysvobodil z vídeňského vězení českého krále Václava IV. a poskytl mu útočiště ve svém sídle. Každoročně začátkem září Mikulovem po tři dny procházejí historické průvody, centrum města se promění v historickou tržnici a v zámeckých sálech a sklepeních se koná hodokvas a Vinařská tržnice. Ve vojenském ležení v zámeckém parku mohou děti i dospělí soutěžit s replikami dobových zbraní. V rámci vinobraní probíhá degustace více než 400 vzorků vín, které se účastní Národní soutěže vín – nominační soutěže Mikulovské vinařské podoblasti a ucházejí se o titul Salon vín ČR.

Kdy a kde: Mikulov, září, www.palavske-vinobrani.cz

VZDĚLÁVÁNÍ O VÍNĚ

Hlavní město vína – Valtice svůj titul získalo i díky tomu, že v něm sídlí hned několik zařízení, která se zabývají vinařskou osvětou. Ať na jižní Moravu zavítáte v kterémkoliv ročním období, vždy můžete vaši návštěvu spojit s rozšířením svých vědomostí o víně. Vybírat můžete z jednodenních kurzů, víkendových pobytů nebo dlouhodobějších programů. Ti mladší se mohou věnovat ještě i dennímu studiu na Střední vinařské škole Valtice. Ti, kteří již opustili školní lavice, mohou zavítat na kurzy do Národního vinařského centra nebo do Vinařské akademie Valtice. Mezi nejoblíbenější patří jednodenní Úvod do degustace vína a víkendový kurz Vinařská akademie I – Kadet.

Kdy a kde: Valtice, celoročně, www.vinarskecentrum.cz, www.vinarska-akademie.cz

 

Velkopavlovická vinařská podoblast

 

ZE SKLEPA DO SKLEPA

Spousta dobré nálady a úsměvů, které jdou ruku v ruce s dobrým vínem – to je jednodenní akce v největší vinařské obci Velké Bílovice, vycházející z dávné tradice obcházení sklepů a koštování vín. Každý účastník dostane degustační skleničku, katalog vinařů, propisku, mapu s několika desítkami vyznačených vinných sklepů a kupony ke vstupu, ochutnávce i k nákupu vybraného vína.

Kdy a kde: Velké Bílovice, začátek dubna, www.velkebilovice.com

ČEJKOVICKÁ VINNÁ STEZKA

Degustace vín čejkovických vinařů přímo v jejich vinicích, tedy v tom nejpřirozenějším prostředí. Čeká vás zde pohodová šestikilometrová procházka vinicemi, tudíž místem zrodu hroznů a vlastně i vín čejkovických vinařů. Celá akce startuje od zámku, odkud se rozjede kolona 30 traktorů, a místní vinaři zamíří ke svým stanovištím. Akce je vhodná pro pěší i cyklisty a koná se za každého počasí.

Kdy a kde: Čejkovice, duben, www.vinozcejkovic.cz

GRAND PRIX VINEX – VEŘEJNÁ OCHUTNÁVKA VÍN

Ochutnávka vín prestižní mezinárodní soutěže GRAND PRIX VINEX se každoročně koná na brněnském výstavišti. Návštěvníci zde mohou ochutnat cca 500 vín, která na soutěži obdrží min. 83 bodů. V sobotu probíhá slavnostní předání hlavních cen. Současně s ochutnávkou je možné navštívit výstavu minerálů, fosilií, šperků a přírodnin Minerály Brno.

Kdy a kde: Brno, květen, www.grand-prix-vinex.cz, www.bvv.cz

MÁJOVÉ OTEVŘENÉ SKLEPY

Tradiční a oblíbená akce vinařů z Velkých Pavlovic slibuje zajímavý program pro první květnovou sobotu, kdy více než dvacet místních vinařství nabízí k degustacím zhruba tři sta vzorků vín. Nechybí ani večerní zábava s cimbálovou muzikou.

Kdy a kde: Velké Pavlovice, květen, www.vinozvelkychpavlovic.cz

VINNÉ TRHY ČEJKOVICE

Tradiční vinné trhy spojené s koštem vín jsou vhodným tipem pro příjemně strávený jarní víkend. Každoročně tu lze ochutnat více než 600 vzorků vín z Čejkovic a okolí, a to jak od malopěstitelů, tak velkých producentů. V rámci výstavy vín bývá vyhodnocen šampion výstavy a vítězové v jednotlivých odrůdách. Bohatý doprovodný program zahrnuje například průvod dechových hudeb a mažoretek, jarmark tradičních řemesel, prohlídky templářských sklepů a domku T. G. Masaryka. Oblíbená je též aukce archivních vín, kde lze získat některá oceněná vína z minulých ročníků vinných trhů.

Kdy a kde: Čejkovice, konec května, www.vinozcejkovic.cz

VÍNO V ORANŽOVÉM ANEB NOČNÍ OTEVŘENÉ SKLEPY

Začátek léta ve Velkých Pavlovicích voní vínem a meruňkami. Otvírají se vinné sklepy, ochutnávají se mladá i archivní vína, večer se koná beseda u cimbálu. Možná vás překvapí, že sklepy se otvírají v pět odpoledne a oficiálně se uzavřou až o půlnoci. Zářivou tečkou za příjemným dnem bývá ohňostroj.

Kdy a kde: červenec, Velké Pavlovice, www.vinozvelkychpavlovic.cz

BURČÁKOVÉ SLAVNOSTI

Burčákovou sezónu oslavují vinaři po celé jižní Moravě; většinou jsou to oslavy bujaré a provázené ochutnávkami burčáků regionálních vinařů, hudebními vystoupeními tradičních folklorních skupin a bohatým programem pro děti. Pokud si chcete opravdu užít, vydejte se do Hustopečí. Třídenní oslavy sladkého bouřlivého moku provází originální dávka humoru a recese.

Kdy a kde: Hustopeče, říjen, www.burcakoveslavnosti.cz

SLUŽBY OTEVŘENÝCH SKLEPŮ

Vinaři v řadě vinařských obcí drží během léta (a mnohdy i déle) stálou službu – to abyste mohli zavítat do vinného sklepa, když už se za vínem na jižní Moravu vydáte. V těchto obcích můžete navštívit alespoň jeden vinný sklep ve stanovenou otevírací dobu od pátku do neděle a ve zbývajících dnech týdne po předchozí domluvě. S touto službou se ve Velkopavlovické vinařské podoblasti setkáte v rámci akcí Za vinařem do Velkých Bílovic, Letní otevřené sklepy Velké Pavlovice, Hustopeče a Čejkovice, Na Vrbicu pro opicu, Léto otevřených sklepů na Hustopečsku a Každý víkend u vinaře v Kobylí.

Kdy a kde:
Velké Bílovice, duben–září, www.velkebilovice.com
Velké Pavlovice, duben–září, www.vinozvelkychpavlovic.cz
Vrbice, červen–srpen www.vinarivrbice.cz
Hustopeče, Horní bojanovice, Kurdějov, Nikolčice, popice, Starovice, Velké Němčice, červen–září, www.vinarihustopecska.cz
Hustopeče, červen–srpen, www.hustopece.cz
Čejkovice (okr. Hodonín), červen–září, www.vinozcejkovic.cz
Kobylí, červen–říjen, www.vinarizkobyli.cz

SVATOMARTINSKÝ KOŠT

Již tradičně na Martina se na brněnském náměstí Svobody koná Svatomartinský košt pořádaný Vinařským fondem. Celá akce začíná příchodem slavnostního průvodu v čele se svatým Martinem. V jedenáct hodin je otevřena první láhev mladého Svatomartinského vína a následuje slavnostní přípitek. Za doprovodu cimbálové muziky pak mají návštěvníci koštu možnost ochutnat Svatomartinské ve všech jeho podobách – bílé, červené, růžové, jednotlivé odrůdy či cuvée. Největší přehlídka svatomartinských vín nabízí každoročně na sto vzorků od sta různých vinařů. Od přítomných vinařů je možno i svatomartinská vína zakoupit.

Kdy a kde: Brno, 11. listopad, www.vinazmoravy.cz

 

Slovácká vinařská podoblast

 

JOSEFSKÁ VÝSTAVA VÍN

Josefské košty, výstavy vín a další akce se odehrávají kolem 19. března, kdy mají svátek všichni Josefové. Víno provází staročeské speciality, společně s vínem se na mnoha místech koštují také ovocné destiláty a pálenky.

Kdy a kde: různá místa (Strážnice, Kyjov…), březen, www.vinazmoravy.cz

PUTOVÁNÍ PO BLATNICKÝCH BÚDÁCH

Oblíbená akce, při které můžete nasát atmosféru v rušné vinařské uličce Búdy pod Starýma horama. Vstupné zahrnuje volnou degustaci ve všech búdách, degustační set, katalog vinařů s mapou, poukazy na odběr vína, cimbálové muziky u sklepů, vystoupení mužských pěveckých sborů a další bohatý doprovodný program včetně ochutnávek místních specialit.

Kdy a kde: Blatnice pod Svatým Antonínkem, květen, www.vinariblatnice.cz

DEN OTEVŘENÝCH SKLEPŮ HRUŠKY

Putovat za vínem dvaceti hrušeckých vinařů můžete během Otevřených sklepů ve Sklepní a Záhumenní ulici v Hruškách. Množství zajímavých vín bude doplněno chutným občerstvením. Mezi sklepy každou hodinu převáží účastníky koňské povozy. K poslechu hraje cimbálová muzika. O večerní zábavu se stará živá kapela.

Kdy a kde: Hrušky, první sobota v červenci, www.hrusky.net

ZARÁŽÁNÍ HORY

S vinařstvím a vinohradnictvím je spojena dávná tradice. Koná se na řadě míst jižní Moravy obvykle poslední srpnovou sobotu; jedná se o zavírání vinohradu, kdy do něj až do sklizně nesmí vstupovat nikdo kromě vinaře.

Kdy a kde: různá místa (Vlkoš, Šardice, Strážnice…), konec srpna, www.vinazmoravy.cz

SLOVÁCKÉ SLAVNOSTI VÍNA A OTEVŘENÝCH PAMÁTEK

Jedinečná akce, kde se po dva zářijové dny snoubí temperament lidových tradic a kultury a pestrost slováckých krojů a muziky s živelností a spontánní atmosférou. Slavnosti nejsou jen „obyčejným“ folklorním festivalem, ale skutečnou reprezentativní národopisnou slavností, které se účastní více než šedesát měst a obcí z celého Slovácka. Královské město Uherské Hradiště – srdce Slovácka nabízí neopakovatelný zážitek a ochutnávku živého folkloru v duchu vinařských tradic, lidové písně a tance s ochutnávkami vín, burčáku a krajových specialit. První den slavností probíhá výstava vín, která se ucházejí o titul Salon vín ČR v Národní soutěži vín – nominační soutěži Slovácké vinařské podoblasti. Nabízí se zde tak možnost ochutnat širokou škálu vín od slováckých vinařů a také si zazpívat s cimbálovou muzikou.

Kdy a kde: Uherské Hradiště, září, www.slavnostivinauh.cz

STRÁŽNICKÉ VINOBRANÍ

Festival vína a folkloru je největší akcí svého druhu na Hodonínsku. Na návštěvníky tu čekají ochutnávky vín a burčáků pod víchou v domech kolem náměstí, rytířské turnaje pro děti i dospělé, řemeslnický jarmark, vystoupení muzik, národopisných souborů a pěveckých sborů, krojovaný průvod městem i zábavný pořad. Na své si tu přijdou i nejmenší návštěvníci, kteří si mohou vyzkoušet celý postup zpracování hroznů, od sklizně až po presování.

Kdy a kde: Strážnice, září, www.straznice-mesto.cz

BZENECKÉ KROJOVANÉ VINOBRANÍ

Obnovená slavnost navazuje na historicky jednu z nejstarších oslav tohoto druhu na Moravě. Zažijete tu krojovaný průvod městem, přehlídku folklorních souborů a muzik pod širým nebem, zábavné pořady v Domě kultury i vernisáže výstav. Souběžně probíhají ochutnávky místních a zahraničních vín a burčáků, jak na nádvoří zámku, tak ve sklepích a víchách. K poslechu hrají cimbálové muziky.

Kdy a kde: Bzenec, září, www.bzenec.cz

SLUŽBY OTEVŘENÝCH SKLEPŮ

Vinaři v řadě vinařských obcí drží během léta (a mnohdy i déle) stálou službu ­to abyste mohli zavítat do vinného sklepa, když už se za vínem na jižní Moravu vydáte. V těchto obcích můžete navštívit alespoň jeden vinný sklep ve stanovenou otevírací dobu od pátku do neděle a ve zbývajících dnech týdne po předchozí domluvě. S touto službou se ve Slovácké vinařské podoblasti setkáte v rámci akcí Do Blatnice k vinařovi, K Šidlenám za vinařem!, Na skok k mikuleckému vinaři, Víno, víno, víno…, Na Moravu do sklepa a Léto a podzim s vinaři Dubňanské hory.

Kdy a kde:
Blatnice pod Svatým Antonínkem, květen–září, www.vinariblatnice.cz
Milotice, červen–říjen, www.sidleny.cz
Mikulčice, červen–září, www.infomikulcice.cz
Moravská Nová Ves, červenec–září, www.vinarimnves.cz
Moravská Nová Ves, červenec–září, www.vinaricek.cz
Mutěnice, červenec–září, www.osdubnanskahora.cz

 

Vinařská oblast Čechy

 

VINAŘSKÉ LITOMĚŘICE

Vinařské Litoměřice je výstava českých a moravských vín s mezinárodní účastí. Jde o nejprestižnější výstavu českých vín v Čechách. Koná se každoročně během dubna v Domě kultury a na gotickém hradě Litoměřice. Po oba dva dny výstavy je možné absolvovat řízené degustace. Během druhého dne se můžete zúčastnit doprovodných programů „Víno a pokrmy“ a „Víno a zdraví“.

Kde a kdy: Litoměřice, duben, www.vinarskelitomerice.netstranky.cz

SVÁTEK RŮŽOVÝCH VÍN

Jedním z tradičních vrcholů sezony moravských a českých růžových vín je květnový Svátek růžových vín. Každoročně 1. května v atraktivních prostorách Svatováclavské vinice a Villy Richter v areálu Pražského hradu nabídnou vinaři k ochutnání i zakoupení svá širokou škálou barev, odstínů, vůní a chutí se vyznačující rosé vína. Přijďte ochutnat růžová vína v různých podobách (suchá, sladká, cuvée, sekty…) od více než dvaceti moravských a českých vinařství. Degustaci růžových vín pod širým nebem s působivým výhledem na starou Prahu pořádá Vinařský fond již od roku 2009.

Kdy a kde: Praha, 1. květen, www.vinazcech.cz

WINE PRAGUE

Mezinárodní veletrh vína pro profesionály a odbornou veřejnost se koná v květnu v Praze. Profesionální prostředí a moderní veletržní prostory s dokonalým servisem a všemi potřebnými službami doprovází pestrý doprovodný program v několika degustačních a prezentačních sálech.

Kdy a kde: Praha, květen, www.wineprague.com

PARDUBICKÝ FESTIVAL VÍNA

Během víkendu na konci srpna patřívají Pardubice milovníkům vína. Oslavy jsou zároveň mohutnou osvětou vína; ochutnávky provází praktické ukázky výroby vína, soutěže vín v několika kategoriích a hlavně vinařská noc s ohňovou show a doprovodným programem na Pernštýnském náměstí.

Kde a kdy: Pardubice, konec srpna, www.pardubickyfestivalvina.cz

MĚLNICKÉ VINOBRANÍ

Slavnosti vína se v Mělníku pořádají již od roku 1911. Při třídenním vinobraní ochutnáte burčák a vína místních vinařů a zároveň poznáte starobylé město nad soutokem Labe a Vltavy s jeho historickými památkami. Multižánrový program nabízí tradiční průvod Karla IV., pouliční divadla, koncerty, pohádky, gastronomické speciality, jarmark i pouťové atrakce. Vyvrcholením programu bývá sobotní noční ohňostroj.

Kdy a kde: Mělník, září, www.vinobranimelnik.cz

ROUDNICKÉ VINOBRANÍ

Nejen tradiční slavnost s burčáky z místních vinic a víny z Čech a Moravy, ale i hudební festival a zábava pro celou rodinu. Spojeno je např. s výstavou historických vozidel a festivalem komorní hudby, zdarma jsou přístupné vybrané kulturní památky. Vinobraní oficiálně zahajuje příchod praotce Čecha s průvodem.

Kde a kdy: Roudnice nad Labem, září, www.roudnicke-vinobrani.cz

TROJSKÉ VINOBRANÍ

Do pořádání vinobraní a různých slavností vína se vrhla řada pražských obvodů a městských částí. Vinobraní v Trojském zámku se odehrává přímo pod vinicí Svatá Klára a ochutnává se tu burčák a vzorky vín jak z pražských vinic, tak z dalších míst Čech i Moravy. Velký úspěch mívá tradičně Cimbálová muzika pražského Slováckého krúžku, prohlídka zámeckých vinných sklepů a program pro děti, který probíhá v zahradách Trojského zámku a zdejším slavném bludišti.

Kde a kdy: Praha, září, www.mctroja.cz

KRÁL VÍN

Soutěž od roku 2006 mapuje české a moravské vinařství, každoročně představuje a srovnává vína na našem trhu. Soutěž provází Královské košty, kde se prezentuje 300 nejlepších vín. Každý rok na podzim se ve vinotékách a partnerských společnostech pořádají série řízených degustací s patnácti nejlépe ohodnocenými víny včetně Championa a vítězů jednotlivých soutěžních kategorií.

Kdy a kde: Praha, konec listopadu, www.kralvin.cz

 

Moravské vinařské stezky

Unikátní 1200 km dlouhá síť značených cyklostezek protkává území všech jihomoravských vinařských podoblastí. Do projektu, který koordinuje Nadace Partnerství, se zapojilo 250 vinařských obcí. Trasy jednotlivých okruhů i páteřní Moravské vinné stezky jsou zpracovány do map s informacemi o jejich délce, výškovém profilu a stavu povrchu. Na zajímavosti a služby podél trasy upozorňují informační tabule a směrovky s piktogramy.

MORAVSKÁ VINNÁ STEZKA

Červeně značená páteřní trasa moravských vinařských stezek spojuje starobylé Znojmo se slováckou metropolí Uherským Hradištěm. 292 km dlouhá magistrála prochází všemi moravskými vinařskými podoblastmi a protíná sedm z deseti okruhů místních vinařských stezek. Na její trase leží 70 vinařských obcí a deset chráněných přírodních lokalit.

BRNĚNSKÁ VINAŘSKÁ STEZKA

Stezka je rozdělena do dvou větví a napojuje moravskou metropoli na okruhy procházející Znojemskou a Velkopavlovickou podoblastí. Měří 92 km a zavede cyklisty například do oblasti znamenitých červených vín v okolí Dolních Kounic, do údolí a přírodního parku řeky Jihlavy a pod Pálavu k novomlýnským nádržím.

ZNOJEMSKÁ VINAŘSKÁ STEZKA

Nejdelší trasa spojuje na 165 km téměř 60 vinařských obcí. Trasa vinařské stezky na Znojemsku netvoří uzavřený okruh, ale prochází napříč nejzajímavějšími místy vinařské podoblasti. Oblast kolem řeky Dyje nabízí rovné silniční úseky a příjemné cesty mezi poli a vinicemi, milovníci náročnějších terénů si vychutnají Národní park Podyjí.

MIKULOVSKÁ VINAŘSKÁ STEZKA

jižní část stezky prochází Lednicko­valtickým areálem. Trasa dlouhá 82 km vede rovinatým terénem, nejvyšší nadmořské výšky dosahuje u kolonády na Rajstně, odkud dále vede podél česko­rakouské hranice. Severní část stezky vede místy osídlenými od počátků lidské existence, vinařským krajem pod Pálavou i okolím Novomlýnských vodních nádrží.

VELKOPAVLOVICKÁ VINAŘSKÁ STEZKA

Severní část 110 km dlouhé bohatě větvené stezky vede vinařskou oblastí s atraktivním terénem a několika rozhlednami (Velké Pavlovice, Bořetice). Z Velkopavlovicka, oblasti s řadou otevřených vinných sklepů, trasa vede Dolnomoravským úvalem a kolem Novomlýnských nádrží do Lednicko­valtického areálu.

MUTĚNICKÁ VINAŘSKÁ STEZKA

Mutěnicko tvoří přechod mezi severními a jižními podoblastmi pěstování révy vinné na Moravě. Převážně rovinatá 65 km dlouhá trasa mírně zvlněnou krajinou Kyjovské pahorkatiny se dá rozdělit do dvou menších okruhů, vede po dobře sjízdných zpevněných polních cestách. Na trase je několik krátkých stoupání k místům dalekých výhledů.

VINAŘSKÁ STEZKA PODLUŽÍM

Stezka rovinatým Podlužím dosahuje délky 115 km, silniční úseky se střídají s polními cestami a na několika místech lze obdivovat ojedinělé ukázky lidové sklepní architektury. Jižní část stezky vede ke dvěma významným slovanským sídlištím Pohansko a Valy u Mikulčic, severním směrem zavítá trasa do lesnaté části Kyjovského Dolňácka.

KYJOVSKÁ VINAŘSKÁ STEZKA

85 km dlouhá stezka s náročnějším kopcovitým profilem je výzvou pro zdatné cyklisty. Trasa kopíruje ráz mírně zvlněné Kyjovské pahorkatiny i podhůří Chřibů s několika dalekými výhledy. Dalšími větvemi navazuje na stezky procházející sousedícími oblastmi – Bzeneckem, Velkopavlovickem a Mutěnickem.

BZENECKÁ VINAŘSKÁ STEZKA

Nejkratší 26 km dlouhá stezka vede většinou po silnicích třetí třídy Kyjovskou pahorkatinou, v okolí Bzence a Vracova přechází do Dolnomoravského úvalu. Trasa okruhu navazuje na Kyjovskou, Uherskohradišťskou a Strážnickou vinařskou stezku, část stezky jde souběžně s páteřní Moravskou vinnou stezkou.

STRÁŽNICKÁ VINAŘSKÁ STEZKA

Klikatá 101 km dlouhá stezka vede převážně po klidných silnicích, přibližně 20 km tvoří zpevněné nebo travnaté polní cesty. Rovinatá trasa se zvedá pouze v podhůří Bílých Karpat a v několika úsecích Hluckou pahorkatinou. Díky bohatému větvení stezka propojuje Strážnicko s vinařskými stezkami Podlužím, Uherskohradišťskem a okolím Bzence.

UHERSKOHRADIŠŤSKÁ VINAŘSKÁ STEZKA

Ideální trasa pro celodenní rodinné výlety měří 75 km a vede mírně zvlněnou pahorkatinou po klidných silnicích a cyklostezkách. Jejím srdcem je slovácká metropole Uherské Hradiště, odkud stezka míří do Kostelan. Další cesta pokračuje podél řeky Moravy do Polešovic nebo na jih do lázeňského městečka Ostrožská Nová Ves a na Dolňácko

8_9_10_11-6

 

Salon vín České republiky

Degustační expozice Salonu vín České republiky je umístěna v historických budovách zámku ve Valticích, v prostorách Národního vinařského centra (NVC), které byly rekonstruovány za přispění Evropské unie a Ministerstva zemědělství ČR. Recepce degustační expozice Salonu vín ČR slouží zároveň jako informační centrum moravských a českých vín. Samotné město Valtice je centrem vinařství a turistiky v regionu. Leží v nádherné oblasti přezdívané „perla jižní Moravy“ – Lednicko- -valtickém areálu, zapsaném v registru světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Salon vín – národní soutěž vín ČR je nejvyšší soutěží v rámci systému Národní soutěže vín a navazuje na nominační podoblastní soutěže. Soutěž pořádá Národní vinařské centrum, o.p.s. pod garancí Svazu vinařů ČR. Každý rok se soutěže účastní cca 1500 vín. Takto přihlášená vína jsou ohodnocena nezávislou odbornou komisí našich nejlepších degustátorů. V prvním kole vybere nejlepších 200 vín, ze kterých je ve druhém – finálním – kole dle podmínek statutu soutěže vybráno nejlepších 100 vín, která jsou oceněna Zlatou medailí Salonu vín ČR. Zároveň komise vybere nejlepší víno s  titulem „Šampion“, vítěze kategorií a udělí cenu pro nejlepší kolekci. Ostatní vína ve finální dvoustovce jsou oceněna stříbrnou medailí Salonu vín ČR za podmínky, že ve finálním kole získala min. 83 bodů ve stobodové stupnici. Ocenění v této nejvyšší národní soutěži vín jsou velmi prestižní jak pro dané víno, tak pro vinaře, který jej vyrobil. Vína oceněná zlatou medailí Salonu vín ČR jsou celoročně prezentována ve veřejné degustační expozici ve sklepních prostorách Národního vinařského centra na Státním zámku ve Valticích. Zde jsou k dispozici návštěvníkům, kteří mají možnost ochutnat a poznat nejlepší moravská a česká vína v reprezentativních prostorách a zároveň se dozvědět všechny podstatné informace o každém vínu i vinařích, jejichž vína jsou v Salonu vín zastoupena. Nad rámec kolekce stovky vín se zlatou medailí Salonu vín probíhají krátkodobé tematické prezentace např. výběru vín se stříbrnou medailí Salonu vín, mladých růžových vín, vín oceněných na zahraničních soutěžích atd. Prezentovaná vína je možno i zakoupit. Součástí expozice je i prodejna dárkových obalů na láhve, vinařské literatury, degustačních sklenic a sommelierských potřeb a také „Síň slávy moravského a českého vinařství“, představující vítěze partnerské soutěže „Vinařství roku“, pořádané Svazem vinařů ČR.