Moravské vinařské stezky
Unikátní 1200 km dlouhá síť značených cyklostezek protkává území všech jihomoravských vinařských podoblastí. Do projektu, který koordinuje Nadace Partnerství, se zapojilo 250 vinařských obcí. Trasy jednotlivých okruhů i páteřní Moravské vinné stezky jsou zpracovány do map s informacemi o jejich délce, výškovém profilu a stavu povrchu. Na zajímavosti a služby podél trasy upozorňují informační tabule a směrovky s piktogramy.
MORAVSKÁ VINNÁ STEZKA
Červeně značená páteřní trasa moravských vinařských stezek spojuje starobylé Znojmo se slováckou metropolí Uherským Hradištěm. 292 km dlouhá magistrála prochází všemi moravskými vinařskými podoblastmi a protíná sedm z deseti okruhů místních vinařských stezek. Na její trase leží 70 vinařských obcí a deset chráněných přírodních lokalit.
BRNĚNSKÁ VINAŘSKÁ STEZKA
Stezka je rozdělena do dvou větví a napojuje moravskou metropoli na okruhy procházející Znojemskou a Velkopavlovickou podoblastí. Měří 92 km a zavede cyklisty například do oblasti znamenitých červených vín v okolí Dolních Kounic, do údolí a přírodního parku řeky Jihlavy a pod Pálavu k novomlýnským nádržím.
ZNOJEMSKÁ VINAŘSKÁ STEZKA
Nejdelší trasa spojuje na 165 km téměř 60 vinařských obcí. Trasa vinařské stezky na Znojemsku netvoří uzavřený okruh, ale prochází napříč nejzajímavějšími místy vinařské podoblasti. Oblast kolem řeky Dyje nabízí rovné silniční úseky a příjemné cesty mezi poli a vinicemi, milovníci náročnějších terénů si vychutnají Národní park Podyjí.
MIKULOVSKÁ VINAŘSKÁ STEZKA
jižní část stezky prochází Lednickovaltickým areálem. Trasa dlouhá 82 km vede rovinatým terénem, nejvyšší nadmořské výšky dosahuje u kolonády na Rajstně, odkud dále vede podél českorakouské hranice. Severní část stezky vede místy osídlenými od počátků lidské existence, vinařským krajem pod Pálavou i okolím Novomlýnských vodních nádrží.
VELKOPAVLOVICKÁ VINAŘSKÁ STEZKA
Severní část 110 km dlouhé bohatě větvené stezky vede vinařskou oblastí s atraktivním terénem a několika rozhlednami (Velké Pavlovice, Bořetice). Z Velkopavlovicka, oblasti s řadou otevřených vinných sklepů, trasa vede Dolnomoravským úvalem a kolem Novomlýnských nádrží do Lednickovaltického areálu.
MUTĚNICKÁ VINAŘSKÁ STEZKA
Mutěnicko tvoří přechod mezi severními a jižními podoblastmi pěstování révy vinné na Moravě. Převážně rovinatá 65 km dlouhá trasa mírně zvlněnou krajinou Kyjovské pahorkatiny se dá rozdělit do dvou menších okruhů, vede po dobře sjízdných zpevněných polních cestách. Na trase je několik krátkých stoupání k místům dalekých výhledů.
VINAŘSKÁ STEZKA PODLUŽÍM
Stezka rovinatým Podlužím dosahuje délky 115 km, silniční úseky se střídají s polními cestami a na několika místech lze obdivovat ojedinělé ukázky lidové sklepní architektury. Jižní část stezky vede ke dvěma významným slovanským sídlištím Pohansko a Valy u Mikulčic, severním směrem zavítá trasa do lesnaté části Kyjovského Dolňácka.
KYJOVSKÁ VINAŘSKÁ STEZKA
85 km dlouhá stezka s náročnějším kopcovitým profilem je výzvou pro zdatné cyklisty. Trasa kopíruje ráz mírně zvlněné Kyjovské pahorkatiny i podhůří Chřibů s několika dalekými výhledy. Dalšími větvemi navazuje na stezky procházející sousedícími oblastmi – Bzeneckem, Velkopavlovickem a Mutěnickem.
BZENECKÁ VINAŘSKÁ STEZKA
Nejkratší 26 km dlouhá stezka vede většinou po silnicích třetí třídy Kyjovskou pahorkatinou, v okolí Bzence a Vracova přechází do Dolnomoravského úvalu. Trasa okruhu navazuje na Kyjovskou, Uherskohradišťskou a Strážnickou vinařskou stezku, část stezky jde souběžně s páteřní Moravskou vinnou stezkou.
STRÁŽNICKÁ VINAŘSKÁ STEZKA
Klikatá 101 km dlouhá stezka vede převážně po klidných silnicích, přibližně 20 km tvoří zpevněné nebo travnaté polní cesty. Rovinatá trasa se zvedá pouze v podhůří Bílých Karpat a v několika úsecích Hluckou pahorkatinou. Díky bohatému větvení stezka propojuje Strážnicko s vinařskými stezkami Podlužím, Uherskohradišťskem a okolím Bzence.
UHERSKOHRADIŠŤSKÁ VINAŘSKÁ STEZKA
Ideální trasa pro celodenní rodinné výlety měří 75 km a vede mírně zvlněnou pahorkatinou po klidných silnicích a cyklostezkách. Jejím srdcem je slovácká metropole Uherské Hradiště, odkud stezka míří do Kostelan. Další cesta pokračuje podél řeky Moravy do Polešovic nebo na jih do lázeňského městečka Ostrožská Nová Ves a na Dolňácko