BRNO


Není patrně v Česku město, které by se rozvíjelo tak rychle jako současné Brno. Moravská metropole v posledních letech našla jedinečný styl, je to mladé a živoucí město, které má rytmus a neskutečný drajv. Příběhy, které tu prožijete, budou skutečné. Autentické. Nezapomenutelné.

Brno má mladou duši a osobitý styl. Je kreativní a nápadité. Žije se tu velmi uvolněně, ostatně, jde o čtvrté nejoblíbenější studentské město světa. S tím souvisí i nabídka kultury, sportu i zábavy – je pestřejší než ve většině ostatních měst Česka. A gastronomie? Ta je tu naprosto nejdynamičtější. Nejlépe se zorientujete podle nezávislého průvodce Gourmet Brno. Najdete tu špičkové restaurace (například jeden z nejlepších fusion podniků v zemi) i rázovité hospůdky, historické pivnice, módní bistra, trendy kavárny, originální cukrárny a samozřejmě i věnec vináren. V posledních letech Brno zaznamenalo i rychlý rozvoj barů, které se jeden druhému nepodobají a jsou den od dne vyhledávanější. Jeden z barů je například tajuplnou branou do světa psychedelického cirkusu s inovativními a neotřelými koktejly, v jiném zase obratně míchají prémiové destiláty s domácími surovinami, v dalším si vychutnáte originálně vyvážené koktejly, anebo zase 250 druhů rumu a atmosféru Karibiku. Brněnští barmané a baristé jsou na opravdu špičkové úrovni, mnozí jsou ostatně držiteli prestižních ocenění, jako například nejlepší baristka světa, kterou najdete v Industra Coffee.

Brno je ale také město moderní architektury. Jedním z jeho nejnovějších magnetů je Brněnský čtyřlístek vil, který zahrnuje vedle nejslavnější Vily Tugendhat ještě Vilu Löw-Beer, Vilu Stiassni a Jurkovičovu vilu. Vila Tugendhat je jedním z nejcennějších funkcionalistických klenotů planety, dílo architekta Miese van der Rohe chráněné UNESCO. Vila, o níže se říká, že je nejkrásnější na světě, je geniální kombinací účelnosti a vynalézavosti. Vila Löw-Beer je pro změnu dokonalou ukázkou estetiky secesní. V jejím interiéru je instalována expozice Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat. Třetí lístek reprezentuje funkcionalistická Vila Stiassni postavená podle návrhu architekta Ernsta Wiesnera. Čtyřlístek završuje Jurkovičova vila. Tu si postavil originální architekt Dušan Jurkovič sám pro sebe. Nese všechny znaky jeho osobitého pojetí secese s folklórními prvky a je pro brněnskou secesi stejně významná, jako Vila Tugendhat pro brněnský funkcionalismus.

Málokde na světě je na jediném místě tolik funkcionalistických staveb. Brněnský architektonický manuál vás provede po 383 objektech od 211 architektů! Veřejné budovy, kostely, vily, kavárny, dokonce veletržní výstaviště – mimořádný zážitek. Jedinečná je například návštěva funkcionalistických kaváren, kde je duch třicátých let dokonale zachován v architektonicky skvostných interiérech – budete mít pocit, že u vedlejšího stolu pije kávu Toyen.

Tipy na výlet do regionu:

Brno je ideální základnou pro výlety za památkami UNESCO – v okolí je jich hned sedm. Počínaje Lednickovaltickým areálem, přes Třebíč s židovskou čtvrtí a basilikou sv. Prokopa, morový sloup v Olomouci, zahrady a zámek v Kroměříži, kostel sv. Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou, konče historickým centrem Telče. Úchvatné jsou i výlety do jeskyní a propastí Moravského krasu, na slavné napoleonské bojiště u Slavkova, do pohádkového hradu Pernštejna, renesančního zámku v Bučovicích či kláštera Rosa coeli v Dolních Kounicích. Výprava na vinorodou Pálavu s vodním dílem Nové Mlýny, sítí cyklostezek a turistických tras, barokními vinnými sklípky a chráněnou krajinnou oblastí je pak podivuhodnou cestou do jiného světa.

Zážitky

Kdo chce zažít typickou uvolněnou atmosféru centra Brna, musí se vydat na Jakubské náměstí. Téměř celý jeho prostor vyplňuje pozoruhodný gotický kostel sv. Jakuba, většina těch, kteří sem přicházejí odpoledne a večer, se ale zajímá o dění kolem chrámu. Vznikla tu neoficiální chill out zóna s kosmopolitní a pulzující atmosférou a věncem hospod, restaurací, kaváren a barů. Většina náměstí je doslova obsypána posedávajícími a postávajícími lidmi pocházejícími z celého světa a přece si v tomhle Babylóně všichni rozumí. Panuje tu totiž chill out neboli klídek čili po brněnsku lebeda.

Více na: www.gotobrno.cz
               ticbrno.cz