Na čtvrtek 3. září, první celý den, který strávili světoví vinařští odborníci v České republice, byl pro ně připraven speciální program. Před tím, než budou po 3 následující dny hodnotit 8.500 vzorků vín z celého světa, se měli seznámit s vinařstvím a vinohradnictvím na jižní Moravě. Hodnotitelé tedy absolvovali celodenní výlety po čtyřech vinařských podoblastech Moravy. Samozřejmě nebylo možné, aby všichni během jednoho dne navštívili všechna místa. Proto se rozdělili do skupin a každá vyrazila do jedné z podoblastí.

Znojemská vinařská podoblast

První skupina vyjela na západ, tedy do oblasti Znojemska. Program odstartoval návštěvou vinařství Lahofer s prohlídkou nové moderní provozovny a degustací vín. Následovala návštěva vinařské obce Hnanice s prezentací tří místních vinařství a Louckého kláštera ve Znojmě s prohlídkou Znovínu Znojmo a také degustací vín. Oběd pak dostali hodnotitelé ve Znojemském pivovaru. Po obědě se přesunuli do nově zbudované Enotéky, kde absolvovali Master Class spočívající v seznámení se se Znojemskou vinařskou podoblastí. Poslední zastávkou, skoro na cestě domů, byla prohlídka vinic a farmy Tři Duby ve Stošíkovicích. Účastníky celým programem provázeli sommelieři Jakub Přibyl a František Koudela.

Mikulovská vinařská podoblast

Skupina, která absolvovala výlet do Mikulovské vinařské podoblasti, nejprve zamířila do Pavlova, kde navštívila stejnojmenné vinařství Pavlov, samozřejmě také s degustací. Následoval přejezd do Mikulova a prohlídka vinařství Volařík a Mikulov. Oběd a Master Class, tedy seznámení s Mikulovskou vinařskou podoblastí se odehráli na zámku v Mikulově. Cestou zpět se ještě výprava zastavila v Dolních Dunajovicích na prohlídce vinic. Programem provázeli odborník na víno a šéfredaktor prestižního časopisu Wine&Degustation Michal Šetka a ředitel a hlavní technolog Nového vinařství Ing. Petr Ptáček.

Velkopavlovická vinařská podoblast

Výlet do Velkopavlovické podoblasti odstartoval prohlídkou a degustací ve Šlechtitelské vinařské stanici ve Velkých Pavlovicích. Následovala prohlídka s degustací vinařství Bíza a Habánských sklepů. Oběd na posilněnou dostali hodnotitelé v kulturním domě ve Velkých Bílovicích, kde proběhl i Master Class, seznámení s Velkopavlovickou podoblastí. Na závěr výletu se ještě účastníci zastavili a prohlédli si vinice na Hradišťku. Programem provázeli známy sommelier Tomáš Brůha a vinař Jan Stávek.

Slovácká vinařská podoblast

Poslední, ale určitě ne nejméně zajímavou, byla výprava do Slovácké podoblasti. Ta začala prohlídkou a degustací Zámeckého vinařství Bzenec a vinařství Vinum Moravicum. Oběd dostali vinařští odborníci ve vinařství Spielberg v Archlebově, které si samozřejmě také prohlédli a ochutnali místní vína. Master Class, tedy seznámení se Slováckou vinařskou podoblastí proběhl na stejném místě ve vinařství a cestou nazpět se ještě výprava zastavila a prohlédla si vinice Maliny a muzeum Žarošice. Programem provázeli sommelier a šéfredaktor vinařského časopisu SOMMELIER JUDr. Luboš Bárta a Ing. Zbyněk Žiška, enolog vinařství Mikrosvín a Zámeckého vinařství Bzenec.

Večer se konal uvítací ceremoniál a slavnostní zahájení soutěže na brněnském výstavišti, za přítomnosti hejtmana Jihomoravského kraje JUDr. Bohumila Šimka a zástupců ostatních partnerů.