27. ročník mezinárodní soutěže vín Concours Mondial de Bruxelles odstartoval v pátek 4. září ráno. Po oficiálním zahájení, kde byla představena soutěž, organizátoři a pořadatelé, se začalo s hodnocením. Vinařští odborníci rozděleni do 55 porot budou každý den hodnotit až 50 vín. Vzorky jsou zařazeny do skupin s přihlédnutím ke kritériím, jako je např. původ, odrůda, obsah alkoholu nebo zbytkového cukru. Soutěže se letos účastní 8 500 vín ze 46 zemí světa. Česká republika přihlásila téměř 370 vín (třikrát více než v roce 2019), čímž se posunula na páté místo za Francii, Španělsko, Itálii a Portugalsko.

Hodnocení prvního dne probíhalo zhruba od 9 do 13:30 hod., následoval oběd a pak volné odpoledne a večer pro degustátory, který mohli strávit v centru města Brna. K dispozici měli vouchery na české pivo a kulinářské speciality a do kulturních zařízení a památek. V podvečer bylo pro ně připraveno programové překvapení v centru města.

Dodržování bezpečnostních opatření

Celá soutěž se vzhledem ke stávající situaci nese v duchu zvýšených hygienických opatření. Pro zajištění hladkého průběhu soutěže zavedli organizátoři Concours Mondial de Bruxelles přísná pravidla. Navzdory základním hodnotám akce letošní porotci pocházejí výhradně z evropských zemí. K dispozici jsou ochranné roušky a dezinfekční prostředky na ruce. Informační tabule připomínají účastníkům užitečná bezpečnostní a hygienická doporučení. Na veřejných místech a při přesunu z jednoho místa na druhé je také nutné nosit roušku. Každý soudce má vlastní stůl a pracovní prostor. Tým profesionálů, který má za úkol servírovat vína hodnotitelům nosí rukavice a roušky. Jakýkoli pohyb po degustačním sále je organizován a omezen. K dispozici je také lékařský dohled.