Jižní Morava a město Brno v České republice byla vybrána jako hostitelský region mezinárodní soutěže vín Concours Mondial de Bruxelles pro rok 2020. Zpráva byla dnes oznámena po závěrečném zasedání hodnotících komosí ve švýcarském Aiglé. V souladu s tradicí soutěže starosta Aiglé, pan Frédéric Borloz, slavnostně předal vinný pohár Concours Mondial de Bruxelles dr. Bohumilu Šimkovi, hejtmanovi Jihomoravského kraje.

Hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Bohumil Šimek dodal: “Jsem velmi rád, že organizátoři vybrali právě Jihomoravský kraj pro konání dalšího ročníku vinařské soutěže Concours Mondial de Bruxelles v roce 2020 a chci jim za to poděkovat. V našem regionu se nachází více než 90 procent vinic a vinohradů České republiky a vinný hrozen je i ve znaku našeho kraje. Pěstování vinné révy má na jižní Moravě tradici dlouhou téměř dva tisíce let. Na této prestižní soutěži se pravidelně setkávají zástupci mnoha vinařských regionů z celého světa. Přestože réva vinná roste v rozdílných klimatických podmínkách a na rozdílných půdách, spojuje je láska a pozitivní vztah k vínu. U nás na jižní Moravě je tento vztah velmi intenzivní a já pevně věřím, že v květnu 2020 se o tom osobně přesvědčí účastníci Concours Mondial a že mi dají za pravdu, že Jihomoravský kraj je správná volba.”

Po slavnostním ceremoniálu pozvala Česká republika a Jihomoravský kraj členy hodnotících komisí 26. ročníku soutěže na tradiční oběd na zámku v Aiglé, doprovázený degustací moravských vín a vystoupením tradiční moravské cimbálové muziky.

Česko je známo spíše pivem a mnozí neví, že réva je zde starší, než země sama. Ve skutečnosti bylo pěstování révy vinné na tomto území zavedeno již od dob Římské říše.

“Pořádáním soutěže každý rok v různých zemích máme unikátní možnost objevit skryté poklady vinařského světa a obrátit pozornost na vinařské regiony, které jsou mnohdy méně známé”, vysvětluje explains Baudouin Havaux, předseda of the Concours Mondial de Bruxelles.

Česká republika se zúčastnila soutěže od samého počátku v roce 1994. V roce 2019 soutěží 142 vín z ČR Concours Mondial de Bruxelles – více než o 20% více, než předchozí rok.

Vína a regiony České republiky se dále zviditelní díky organizaci této soutěže v roce 2020 a velkému zájmu médií”, říká Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra. “Věříme, že publicita spojená s se soutěží pomůže rozšířit a zvýšit známost kvality vín z Moravy a Čech, nejen v naší zemi, ale také po celém světě. Těšíme ne na spolupráci s novináři a degustátory na této světoznámé soutěži a představíme jim naše vinaře”.

I když rozloha vinic v ČR je relativně malá (cca 19 000 ha), pěstuje se zde více jak 50 různých odrůd. Z 69% jsou pěstovány odrůdy bílých vín. Z nových originálních domácích odrůd jsou to například Muškát Moravský, Pálava, André a další.

Aiglé, 5. května, 2019